Hydra Security - et nytt lite selskap til Shadowrun

Hydra Security - et nytt lite selskap til Shadowrun 2nd Edition

av Jens-Arthur Leirbakk

Dette er en liten artikkel som detaljerer et rimelig lite, men svært dyktig sikkerhetsselskap. Noen vil kanskje reagere på den ekstreme dyktigheten til de arketypene som er gitt her på slutten, men de kan samtidig brukes som nye arketyper siden de er laget slik som en lager rollepersoner. Siden Hydra Security stort sett bruker ikke-dødelige metoder, skulle ikke det være noe problem. En helt annen ting er det dersom noen skulle komme opp mot en av de tre høyest rangerte i hele Hydra Security - Thomas Janosch, Howard E. Jones eller Friedrich St. John. Dette er karer som er bygd for å være tøffe, med rundt 100 karma hver (jeg har ikke telt over nøyaktig).

Som et ledd i et lite run som gutta hjemme fikk lov til å forsøke seg på i jula, kom jeg opp med et relativt lite sikkerhetsselskap som hadde ansvaret for en del av sikkerheten på et forskningslaboratorium hvor oppdraget de hadde fått var å skifte en OHD (Optical HardDisk) med en annen OHD.

Hvorfor de skulle gjøre det har de ikke oppdaget ennå, og sjansene er gode for at de aldri gjør det. Vel vel, det var verd et forsøk. De hadde også på en tur før dumpet borti Hydra Security hvor Hydra Security bevoktet et leilighetskompleks i Redmond Barrens. Det er vel unødvendig å nevne at det var den tunge versjonen av sikkerhetsgutter som var der.

Hydra Security er et relativt lite Seattle-basert selskap som nylig ble kjøpt opp av MCT (Mitsuhama Computer Technologies). Hydra Security har et rykte som et godt selskap med svært få "shot while trespassing"-tilfeller, noe som er et problem med veldig mange andre sikkerhetsselskaper (som for eksempel Knight Errant).

Hydra Security er svært profesjonelt trass størrelsen, men har endel interessante id‚er når det gjelder sikkerhetsarbeid på forskjellige installasjoner. Som et eksempel kan en ta en av Yamatetsus forskningsfasiliteter i nærheten av Seattle.

Hydra Security opptrer alltid i faste par, og dersom en av personene i paret blir omplassert, vil den andre vanligvis følge med. Patruljeringen på forskningsfasiliteten til Yamatetsu foregår alltid i par, og er totalt tilfeldig. For å unngå et mønster som eventuelle inntrengere kan finne ut av, finnes det ikke noe mønster. Den eneste tabellen som finnes, er en tabell over hvem som har fem-minutters pause når. Dette gjør at det er vanskelig å trenge seg inn på dette området - det er umulig å si når det er noen hvor.

ID-kortene til Hydra Security er fargekodete: grønn kant betyr en person uten cyberware/bioware som ikke er magisk aktiv, rødt betyr en person som er magisk aktiv, og gult betyr en person som har cyberware eller bioware. Personer som er magisk aktive har alltid en teammate som har cyberware eller bioware unntatt i helt spesielle omstendigheter. Metahumanity (orker, dverger, troll og alver) teller som ikke-magiske personer i utgangspunktet.

I tillegg til denne fargekodingen er det tre distinksjoner til på ID-kortenes kant: hvite, tverrgående striper, sorte tverrgående striper eller hel kant. Hvite tverrgående striper indikerer en grønnskolling som ikke er ferdig med sin prøveperiode ennå, sorte tverrgående striper indikerer det som tilsvarer en "offiser", dvs. en person med høyere rang enn hel kant, og hel kant indikerer en vanlig sikkerhetsvakt.

Kombinasjoner av dette er vanlig - for eksempel finnes det personer med alternerende røde, gule og sorte tverrgående striper som kant: en magisk aktiv, cyberware eller bioware-forbedret person som har høyere rang enn en vanlig grunt. Alle sortkant-vakter har et internt rangsystem som er fastsatt på forhånd. Det er alltid rangerende vakt som har ansvaret i en gitt situasjon.

På en gitt installasjon som blir bevoktet er det alltid tre topp-vakter som alle adlyder, og som seg innbyrdes rangeres etter ansiennitet: rangerende magisk aktiv, rangerende ikke-magiske cyberware/bioware-forbedrete person, og rangerende ikke-magiske aktive, ikke-cyberware/bioware-forbedrete person. Den rangerende magisk aktive kan også ha cyberware/bioware, men dette er ikke vanlig. Den høyest rangerte magisk aktive i hele selskapet er Thomas Janosch, som er detaljert nedenfor. Thomas Janosch har en tendens til å bli beordret til prosjekter som selskapet er stolt over, siden hans evner gjør ham til et formidabelt aktivum for Hydra Security.

Med mindre selskapet har spesifikt fått beskjed om å være i HT (Høy Trussel) beredskap, kommer de til å konsentrere seg om ikke-dødelige metoder for å stoppe inntrengere. De er også primært konsentrert om vakter og patruljer - de har ikke droner, ekstensive sensornett eller sentry-guns for å vokte et område. Filosofien er at den beste og mest fleksible sikkerheten blir gitt av en trenet person som er på stedet fysisk, og dermed har enklest for å få full oversikt over situasjonen.

Interessant nok er det ikke et styre som styrer Hydra Security men én mann: Howard E. Jones. Howard E. Jones har et rykte på seg om å være en tøff jævel, men en rettferdig, tøff jævel. Han har også til tider vanlig vaktaktivitet for å holde seg i kontakt med grasrota i selskapet, og patruljerer da ofte sammen med Thomas Janosch selv om han ikke er Thomas' faste makker (Thomas' faste makker er Friedrich St. John).

Scenario idéer:

* Gruppen med runners skal bryte seg inn et sted hvor Hydra Security har sikkerheten. Varianter inkluderer at gruppen med runners skal illudere sikkerhetsvakter selv, eller kanskje hindre en annen runner-gruppe i å komme seg unna med noe.

* Hydra Security leier dem selv for å finne hvem det er som stjeler verdifull informasjon fra en forskningsinstallasjon som Hydra Security skal vokte.

* Hydra Security skal kjøpes opp av et selskap, som leier runnerne for å lage problemer for Hydra Security slik at aksjene går ned i kurs.

Security Guard (augmented)                                                 

 Body                             5  Biotech (First Aid)               4 
 Quickness                        6  Special Skill: Security Procedure 4 
 Strength                         6  Firearms                          5 
 Charisma                         2  Interrogation                     5 
 Willpower                        5  Armed Combat                      5 
 Intelligence                     6  Etiq. Corporate                   3 

 Reaction                        11  Professional Rating               3 
 Essence                         2.3 Threat Rating                     4 
 Body Index                      2.5                                     
 Initiative                      3d6                                     

 Cyberware                           Bioware                             

 Wired Reflexes level 2           3  Enhanced Articulation (cultured) .45
 Cybereyes (L-L,Flare Comp,Therm)0.2 Muscle Augmentation level 2 (c)  1.2
 Reflex Trigger                  0.2 Cerebral Booster level 2         0.8
 Smartlink level II (beta)       0.3                                     

 Special                             Equipment                           

 +1 TN pga. mye bioware i kroppen    Narcoject pistol (7(c), Light       
 Platinum DocWagon Contract          Security Armor + hjelm (radio,      
 High Lifestyle 5 months prepaid     HUD og greier) (7/6), stun baton    
                                     AZ-150 (8S Stun, +1 Reach),medkit   

 Priorities: A-resources B-attributes C-skills D-magic E-race               

 Beskrivelse: Denne typen sikkerhetsvakt er en av de beste som HydraSec har 
 tilgjengelig. De er gode, kompetente og pålitelige. Dermed er de
 også passet på skikkelig - livsstilen og DocWagon kontrakten
 skulle indikere det. Det er lite "gung ho"-mentalitet ute og går
 her - de er profesjonelle, der for å gjøre en jobb. I
 high-threat områder har de Heavy Security Armor, (8/7) og tyngre
 våpen, rundt LMG nivå med APDS eller EX Explosive ammo.    


 Security Guard (magisk aktiv), hermetic spellcasting adept                 

 Body                             4  Etiq. Corporate                   4 
 Quickness                        2  Sorcery                           5 
 Strength                         3  Firearms                          4 
 Charisma                         2  Armed Combat                      4 
 Willpower                        5  Special Skill: Security Procedure 4 
 Intelligence                     4                                      

 Reaction                         3  Professional Rating               3 
 Essence                          6  Threat Rating                     3 
 Magic                            6                                      
 Initiative                      3d6                                     

 Spells                              Equipment                           

 Hypersense: Astral Sight         6  Quickened (Reflexes +2)             
 Treat                            6  Light Security Armor + hjelm        
 Spirit Missile                   6  (radio, sightmods, greier) (7/6),   
 Mana Missile                     6  Stun Baton AZ-150 (8S Stun, +1R)    
 Stun Cloud                       6  Narcoject pistol (7c), Platinum     
 Barrier                          6  DocWagon kontrakt, high lifestyle   
 Levitate Person                  6  (5 months prepaid)                  

 Priorities: A-resources B-magic C-attributes D-skills E-race               

 Beskrivelse: Svært flinke magikere, med mange forskjellige formler
 og slikt som de behersker. Noen er fulle magikere, men de går ofte
 astralt og er backup for disse magikerne. Hypersense-formularet er for
 at magikeren skal kunne se astralt - en måte å veie opp for
 at de ikke har full tilgang til magi (projisering og slikt i
 astral-rommet). High Threat gir dem Heavy Security Armor (8/7), og
 vanligvis tyngre våpen (shotgun nivå) med slugs.  


 Security Guard (mundane)                                                   

 Body                             5  Biotech (First Aid)               7 
 Quickness                        3  Special Skill: Security Procedure 6 
 Strength                         3  Firearms                          5 
 Charisma                         3  Magical Theory                    5 
 Willpower                        5  Etiq. Corporate                   6 
 Intelligence                     5  Armed Combat                      5 
                                    (Military Science                  4)
                                    (Leadership                        4)

 Reaction                         4  Professional Rating               4 
 Essence                          6  Threat Rating                     3 
 Initiative                      1d6                                     

 Special                             Equipment                           

                                     Light Security Armor + hjelm        
                                     (radio, sightmods, greier) (7/6)    
                                     Narcoject pistol (7(c)), Platinum   
                                     DocWagon, high lifestyle (5 mont)   

 Priorities: A-skills B-attributes C-resources D-magic E-race               

 Beskrivelse: Disse er vanligvis koordinatorer og feltledere. De er
 høyt trenede operativer, og er vanligvis paret sammen med en
 augmented eller magisk aktiv sikkerhetsvakt for at de skal fylle
 hverandre ut fullt ut. De er viktige og vet det. HT som en augmented
 sikkerhetsvakt. Skills som står i parenteser er det som ledere
 har; ellers er det Gunnery (5).


 Howard E. Jones                                                            

 Body                             7  Special Skill: Security Procedure 7 
 Quickness                        5  Leadership                        6 
 Strength                         4  Military Science                  5 
 Charisma                        5/9 Firearms                          6 
 Willpower                        6  Etiq. Corporate                   7 
 Intelligence                     7  Etiq. Media                       7 
                                     Armed Combat                      4 
                                     Computer Skill                    4 
                                     Finances                          6 

 Reaction                        10  Karma Pool                        4 
 Essence                          5  Task Pool                         1 
 Body Index                      4.1 Hacking Pool                      9 
 Initiative                      3d6 Combat Pool                       9 

 Cyberware                           Bioware                             

 Induction Datajack (delta)      .15 Synaptic Accelerators level 2    1.6
 Reaction Enhancer 4 (delta)     0.6 Cerebral Booster level 2         0.8
 Bonelacing (plastic, delta)     .25 Enhanced Articulation (cultured) .45
                                     Tailored Pheromones level 2 (c)  .45
                                     Mnemonic Enhancer level 4        0.8

 Special                             Equipment                           

 +4 Social Skill/Charisma (t. ph)    Heavy Security Armor + helmet       
                                     (HUD, radio, sightmods, greier),    
                                     Narcoject pistol (7(c)), Super      
                                     Platinum Contract, Luxury Lifest.   
                                     Tracking device                     

 Priorities: A-skills B-attributes C-resources D-race E-magic   non-beginner

 Beskrivelse: Howard E. Jones har rykte på seg som en tøff
 jævel, og det ryktet er ikke helt ufortjent. Av og til drar han
 vanlig sikkerhetstjeneste for å holde seg i form, og er da
 vanligvis i par med Thomas Janosch, den høyest rangerte magiske
 aktive. Howard E. Jones har et kort med gullkant, og vil alltid
 være høyeste rangerte på installasjonen som voktes.
 Dersom det er en HT sak, vil Thomas Janosch vanligvis ha et
 Barrier-formular på Howard E. Jones, men det er langt mellom
 gangene Howard drar til en HT installasjon. Howard E. Jones vil alltid ha
 på seg en sender, i tilfelle noen gjør noe skummelt som for
 eksempel forsøker å kidnappe ham.           


 Thomas Janosch (level 4 hermetic initiate)                                 

 Body                             6  Magical Theory                    6 
 Quickness                        4  Conjuring                         6 
 Strength                         3  Sorcery                           7 
 Charisma                         6  Centering: Meditation             6 
 Willpower                        9  Etiq. Magical                     5 
 Intelligence                     7  Enchanting                        5 
                                     Armed Combat                      5 
                                     Firearms                          4 
                                     Stealth                           4 
                                     Sperethiel                        5 
                                     Polish                            5 
                                     Special Skill: Security Procedure 4 

 Reaction                         5  Karma Pool                        8 
 Essence                          6  Magic Pool                        7 
 Magic                           10  Astral Pool                       9 
 Initiative                      4d6 Combat Pool                       9 

 Spells                              Equipment                           

 Levitate Person                  8  Quickened Reflex +3, Quickened      
 Treat (expendable fetish)       8+2 Willpower +2, Heavy Security        
 Heal                             6  Armor + hjelm (HUD, radio, sight-   
 Detox D Toxin                    5  mods, greier), Quickened Barrier    
 Improved Invisibility            6  (6), Narcoject pistol (7(c)),       
 Manaball (fetish)               7+1 Super Platinum DocWagon contract,   
 Powerball (expendable fetish)   7+2 Luxury Lifestyle, Tracking device   
 Stun Missile                     8  Health Spells Focus Rating 3        
 Detect Enemies (Extended)        5                                      
 Analyze Truth                    6                                      
 Analyze Device (expendable fet.)5+2                                     
 Barrier                          6                                      
 Control Actions                  8                                      
 Acid                             8                                      

 Priorities: A-magic B-skills C-resources D-attributes E-race   non-beginner

 Beskrivelse: Thomas Janosch er vanligvis i par med Friedrich St. John, og  
 er den nest høyeste rangerte i hele Hydra Security. Tross dette
 har han vanlig utrustning, annet enn det faktum at han har på seg
 Heavy Security Armor. Han er svært fargerik astralt, pga. alle de
 Quickenede formularene han har på seg. I tillegg har han alltid
 elementals on call, som passer på astralt. Han ser ut som en
 vanlig, polsk innvandrer, og prater amerikansk med en litt rar aksent.


 Friedrich St. John (augmented)

 Body                            10  Firearms                         7+2
 Quickness                       12  Stealth                          6+1
 Strength                        11  Athletics                        5+1
 Charisma                         6  Armed Combat (spec:katana)       8+3
 Willpower                        6  Gunnery                          5+1
 Intelligence                    10  Ambidexterity                     6 
                                     Physical Sciences                 4 
                                     Magical Theory                    4 

 Reaction                        19  Karma Pool                        7 
 Essence                         2.2 Task Pool                         3 
 Body Index                      6.9 Combat Pool                      14 
 Initiative                      3d6                                     

 Cyberware                           Bioware                             

 Reaction Enhancer lvl 6 (delta) 0.9 Synaptic Accelerator level 2     1.6
 Smartlink level II (delta, v.)  .25 Enhanced Articulation (cultured) .45
 Smartlink level II (delta, h.)  .25 Suprathyroid Gland (cultured)    1.0
 Titanium bonelacing (delta)     1.2 Cerebral Booster level 2         0.8
 Encephalon level 3 (delta)      .75 Muscle Augmentation level 4 (c)  2.4
 Induction Datajack (delta)      .15 Trauma Damper                    0.4
 Cyberears (Spatial recognizer,  0.3 Reflex Recorder (Armed Combat)   .25
 sound filter 5, hearing amp.,                                           
 damper)                                                                 

 Special                             Equipment                           

 Low-light vision                    Dikote Katana (cust,15S,+1r),       
 +1 Impact, +1 Ballistic             Narcoject Pistol (7(c)), 2 SCK      
                                     100 (GV4,cust,APDS),Heavy Sec.      
                                     Armor + hjelm (med stuff), Super    
                                     Platinum DocWagon                   

 Priorities: A-race (Elf) B-skills C-resources D-attributes E-magic  non-beg

 Beskrivelse: Friedrich St. John er en svært uvanlig alv. Til
 å begynne med er han neger. For det andre er han en
 ektefødt bygutt - han er ikke en naturfrik, slik som mange andre
 alver. Og til sist har han fylt kroppen sin med metall, slik at han er
 svært farlig dersom han setter den siden til. Han er teammate med
 Thomas Janosch, og de to prater vanligvis sammen på Sperethiel,
 siden Friedrich St. John finner det språket best for ørene 
 sine. Han er alltid i full rustning, og er alltid klar for business. 
 Dersom han er i et HT område, har han vanligvis en Rocket launcher
 med gass og Anti-vehicle prosjektiler. Han bruker ofte to SMGer, noe som
 er litt uvanlig. Friedrich stikker seg ut, siden han har noe annet enn ikke-  
 dødelige våpen på seg. Han vokter Thomas Janosch, og
 han tar jobben seriøst

Taken from the pages of Jens-Arthur Leirbakk